Dla Gilowic – Ksiądz Teofil Papesch
Jest to jeden z najważniejszych ludzi działających na terenie Gilowic na początku XX wieku. Ksiądz patriota, społecznik, urodzony administrator , który organizował życie kulturalne i społeczne wsi.
ks. Teofil Papesch pochodzący z Krakowa był ostatnim ekspozytem w Gilowicach przeniesiony do Gilowic z funkcji wikariusza w Jaworznie. Ekspozytura jego trwała od września 1911 do listopada 1925 r., kiedy decyzją metropolity krakowskiego Adama Stefana kardynała Sapiehy utworzono na nowo parafię w Gilowicach. Ks. Papesch został nominowany na proboszcza.
To dzięki staraniom księdza Teofila powstała w 1925 roku Parafia w Gilowicach , więc jest to postać niezwykle ważna dla naszej parafii i wsi .
Mimo, że były to niezwykle trudne czasy dla Polaków bo i zabór , a potem wojna to potrafił on wzbudzić i zmotywować mieszkańców do działania. Przekonywał młodzież do nauki oraz do kultywowania obyczajów. Z Kroniki parafialnej przebijają się liczne wzmianki o organizowanych przez niego uroczystościach wspominających ważne wydarzenia z historii Polski oraz przedstawieniach patriotycznych, w których udział brała młodzież z założonego przez kapłana Katolickiego stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. Wielokrotnie ks. Papesch organizował wycieczki krajoznawcze oraz pielgrzymki, inspirujące uczestników do poznania świata poza własną zagrodą. Wszystkie te elementy czyniły ze społeczności wiejskiej dobrze uświadamianą i otwartą na świat grupę .
Ksiądz Papesch był inicjatorem powstania Kółka Rolniczego, Kasy Stefczyka oraz poczty. Zakładał kluby młodzieżowe, organizował imprezy kościelne i okolicznościowe i powołał do życia organizacje skupiające młodzież. Przez krótki czas był prezesem OSP Gilowice, ale w tym czasie udało mu się założyć orkiestrę dętą.
Po I wojnie przyczynił się do powstania OSP w Rychwałdzie, a także do wybudowania nowego budynku szkolnego.
Ks. Papesch mimo dość krótkiego pobytu w Gilowicach przyczynił się niezwykle dla miejscowej ludności, oraz miejscowej parafii.
Z fotografii widać że jest to człowiek silny i stanowczy, który nie idzie na kompromisy .
Konflikt z miejscową społecznością, dotyczący prerogatyw proboszcza gilowickiego (własności nadanych aktem erekcyjnym kardynała Sapiehy , sprawa dotyczyła lasu ), zmusił aktywnego duszpasterza do opuszczenia Gilowic w sierpniu 1930
Zaraz potem w 1930 roku widzimy go na zdjęciu z IV klasą przed szkołą w Czańcu …gdzie był proboszczem . Ksiądz zmarł w 1937 roku, nie byłby z nami na czas wojny .
Na podstawie
http://naszdziennik.pl/print.php?dat=20090205&id=pp12.txt…
Dodaj komentarz