Mord w Kocierzu 14.08.1944 – dzisiaj rocznica
Oddział partyzancki „Garbnik” do końca października 1944r. stacjonował w lasach kocierskich na Wielkiej Górze Cisownik nad przysiółkiem Kocierz Wysokie, rozlokowany był w trzech szałasach. Czasowo stacjonował także w Wielkiej Puszczy w gminie Porąbka oraz w lesie „Nad Maszyną” w przysiółku Kocierz Basie i na Wysokiej Łące w trzech bacówkach. Trzeci pluton „Garbnika” stacjonował i operował w Masywie Romanki.
Niemcy dokładnie wiedzieli o pobycie partyzantów, lecz nie próbowali ich likwidacji w walce zbrojnej. Decyzją Wojskowego Sądu Specjalnego Armii Krajowej, działającego na terenie obwodu żywieckiego, uznani zostali za konfidentów i skazani na karę śmierci Maria Mieszczakowa z rodziną z Kocierza Moszczanickiego, Rozalia Górna z rodziną z Kocierza Rychwałdzkiego, Wincenty Przeworek z Kocierza, Jan Piesko z Kocierza. Wyroki wykonano w dniach 21 i 23 lipca 1944r.
W odwecie za to 14 sierpnia 1944r. przywieźli Niemcy z więzień 15 Polaków i skazali na śmierć przez powieszenie na specjalnie zbudowanej szubienicy, w obecności przymusowo spędzonych mieszkańców Kocierza. Dwóch z przywiezionych więźniów zmarło w drodze. Zwłoki powieszonych wywieziono do krematorium w Oświęcimiu.
Dla uczczenia pamięci ofiar hitlerowskiego barbarzyństwa, po wojnie, na miejscu straceń, tuż obok szkoły postawiono pomnik wybudowany „kosztem obywateli miłujących Ojczyznę, ku pamięci przyszłym pokoleniom, ku czci bohaterów narodu – ofiar hitlerowskiej tyraniu”. W fundament pomnika wmurowano opis tego strasznego czynu.
Pomnik jest zbudowany z czarnego marmuru, na którym wyryto złotymi literami nazwiska skazańców. Ogrodzony żelaznymi balaskami, dzieci szkolne posadziły kwiaty. Po bokach posadzono cztery płaczące wierzby. W roku 1947 w czasie odsłonięcia pomnika odbyła się przy nim msza polowa, w której udział wzięły zaproszone rodziny straconych i tłumnie zgromadzone miejscowe społeczeństwo.
Chwała Bohaterom !
Na podstawie: „Gmina Łękawica. Zarys dziejów”
gilowice.com
Dodaj komentarz