Parafia w Gilowicach – początek
Wbrew temu co nam się wydaje obecna parafia w Gilowicach jest stosunkowo młoda. Kilkaset lat Gilowice należały do parafii w Rychwałdzie.
Dopiero w dniu 9 listopada 1925 roku biskup krakowski erygował nową parafię w Gilowicach, odłączając ją całkowicie od Rychwałdu. Proboszczem nowej parafii został mianowany dotychczasowy ekspozyt w Gilowicach ks. Teofil Papesh.
Akt erekcyjny dotarł do Gilowic dopiero cztery lata później i wywieszony w zakrystii kościoła . Dokument ten o numerze 11939/25 posiada treść następującą: „ Adam Stephanus Miseratione Divina Seids Apostolicae Gratia Princeps Metropolita Cracoviensis N 11939/25 Lecturis Salutem Ad perpetuam rei memoriam”
„Stefan Książę Sapieha z łaski bożej książę Arcybiskup Krakowski wysłuchawszy zdania a w szczególności księdza plebana w Rychwałdzie i naszej prześwietnej Kapituły Metropolitalnej , mocą naszej zwyczajnej władzy na podstawie Kan. 1427 par 1 KprK i zgodnie z art. X Konkordatu ze Stolicą Apostolską aktem niniejszym wydzielamy w zupełności i po wieczne czasy z dniem 25.XII 1925 r. ze związku parafialnego rzymsko- kat. Parafii Rychwałdzie w dziekanacie żywieckim gminę katastralną Gilowice ze wszystkimi mieszkańcami i równocześnie tworzymy kanonicznie i erygujemy dla tejże gminy przy kościele św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach nowe, osobne, rzymsko – katolickie probostwo ze wszystkimi przywilejami i prawami oraz obowiązkami, jakie prawo kanoniczne probostwom przyznaje i na kanonicznie utworzone i erygowane dekretem niniejszym ogłaszamy…”
Mieszkańcy Gilowic od dawna czynili starania tak u władzy diecezjalnej , jak i u byłych władz austriackich o utworzenie oddzielnego probostwa dla Gilowic. I tak 30.01.1881 roku została utworzona stacja duszpasterska w Gilowicach, z wyznaczonym księdzem ekspozytem, upoważnionym do samodzielnego sprawowania wszystkich czynności duszpasterskich i prowadzenia metryk.
Utworzenie stacji duszpasterskiej zmotywowało Gilowian do wyposażania kościoła i przyszłego beneficjum. W szczególnosci zaś wybudowano w roku 1896 na gruntach darowanych przez Władysława Michała Branieckiego nową plebanię murowaną z cegły, krytą dachówką. zakupiono też pod cmentarz , poświęcony w 1889 roku . Przekazano też grunta składające się z lasu i ziemi ornej , stanowiące uposażenie kościoław Gilowicach, a będącego pod administracją proboszcza w Rychwałdzie.
Wykorzystano fragmenty z Monografii Gilowic
Dodaj komentarz